Akár tudtán kívül is törvénysértő helyzetbe kerülhet az, aki ülteti vagy hagyja elszaporodni kertjében a japán keserűfüvet. Ennek pedig súlyos következményei lehetnek.

Nagyon nem mindegy, hogy mit ültet a ember a kertjébe, ugyanis ezzel akár törvényt is sérthet. A következmény ráadásul nem merül ki egy egyszerű figyelmeztetésben, mert hatósági eljárás, komoly pénzbírság, akár bírósági per is lehet a vége.
A japán keserűfű az egyik legveszedelmesebb idegenhonos, invazív növényfaj hazánkban, mely a kultúrnövényeinkre, de az élő környezetre is veszélyt jelent
– mondta el Tóth István kaposvári növényvédelmi szakmérnök, a növényorvosi kamara tagja.
A japán keserűfű erős indákkal kapaszkodik a földbe, és rendkívül nehéz kiirtani, hiszen minél inkább ezen vagyunk, annál intenzívebben nő vissza. Speciális gyomirtószerből nem sok van, ami felveszi a harcot a keserűfűvel.
Virágzatát a méhek kedvelik, de semmi egyéb haszna nincsen, a szára üreges, mint a nádé, értéktelen kétszikű növény, takarmányozásra, ipari célra sem használható
– tette hozzá a szakember.
Vegyszeres irtás és több éves kontroll kell teljes eltüntetéséhez.
Mikor jár a büntetés?
Először a természetvédelmi hatóság tehet felszólítást, és ezzel párhuzamosan bírságot is kiszabhat. Ha tulajdonos ellenszegül, akkor kötelező közérdekű védekezést rendelhetnek el, aminek költségét a tulajdonos viseli. A növény okozta károk miatt jogi kártérítési eljárás is indulhat, ha például a növény átterjed a szomszéd kertjébe vagy telkére.
Cikkek, amik érdekelhetnek: