Köménymag
661 kcal
Komló tésztaágyon
316 kcal
Paprikás-juhtúrós hajtovány
72 kcal
Ecetes céklasaláta
299 kcal
Indiai zöldséges batyu (Samosa)
Leírás
Köménymag – receptek, leírás, tippek
A köménymag többek közt a magyar konyha egyik hagyományos fűszere, melyet egészben és porított formában is használunk. A nagymama pogácsáinak vagy a sós kifliknek a tetején, savanyúságban, kolbászban, körözöttben, székelykáposztában vagy gulyásban is elengedhetetlen, de a köménymagleves is egy klasszikus recept, ami használja. Sokan nem szeretik, főleg ha egészben ráharapnak, de ha kimaradna az adott ételből, bizonyosan hiányozna az aromája.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a köménymag?

A köménymag ( Carum carvi) a közönséges kömény növényének ívelt, sötétbarna, bordázott, erőteljes illatú termése. Fűszernövényként használjuk, elsősorban egész mag formájában. Régi, jól bevált fűszer- és gyógynövény, amelyet a magyar konyha főként magyaros ételekben használ, de emésztési problémákra is bevethető. Magyarországon hagyományos, mindennapi szereplő a fűszerespolcon. A köménymag nem azonos a római köménnyel (Cuminum cyminum), amely más növényfaj, teljesen más ízvilágú, és főleg az észak-afrikai, indiai konyhában bevett.
Hogyan vásároljuk?
A köménymagot gyakorlatilag miden boltban megvásárolhatjuk a kisebbektől a nagyobb áruházakig, hiszen sok-sok évtizede bevett, mindennapos, a magyaros konyhában nagyon is meghatározó fűszerünk. Porítva és egészben kapható, általában zacskózva.
Mire jó a köménymag?
- Emésztésjavító: serkenti a gyomornedv- és epeelválasztást
- Gázképződés ellen: puffadás, bélgörcsök ellen hatásos
- Görcsoldó: főként emésztőrendszeri görcsök esetén vethetjük be
- Kismamák számára: tejserkentő hatása is ismert (pl. teakeverékekben)
- Antibakteriális, gyulladáscsökkentő: enyhíti a gyomor- és bélpanaszokat
- Köhögéscsillapító: köptető hatású teákban is használják
Felhasználási formái:
- Ételekben: magyaros, de akár indiai ételekben is használatos, nálunk a hústermékek (pl. kolbászfélék, szalámik), pörköltek, káposztás egytálak elengedhetetlen fűszere
- Teaként: zúzott magokból forrázva
- Illóolajként: gyógyászatban, aromaterápiában
- Készítményekben: gyógynövénykeverékekben, gyomorpanaszokra való szerek formájában
Mi készülhet a köménymagból?
Készülhet köménymaggal klasszik tojásleves, magyaros köménymagleves, pincepörkölt, csirke tikka masala naan kenyérrel és illatos rizzsel, vegyes savanyúság házilag, paprikás-juhtúrós hajtovány, ecetes céklasaláta, dinsztelt káposzta egyszerűen, savanyú káposztás csirkecomb, klasszikus körömpörkölt, kolbászos lebbencsleves vagy többek közt tejfölös frankfurti leves pirított virslivel.
Még több köménymagos receptért görgess lejjebb!
100 g Köménymag
fehérjetartalom
0 g
zsírtartalom
0 g
szénhidráttartalom
0 g
víztartalom
0 g
Top ásványi anyagok
Top vitaminok
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0 g
Zsír
ásványi anyagok
szénhidrát
vitaminok