Borjúhús
470 kcal
Saltimbocca, azaz "Ugorj a számba"
398 kcal
Saltimbocca alla Romana
359 kcal
Gombás borjútokány
Leírás
Borjúhús – receptek, leírás, tippek
A borjú a fiatal szarvasmarha, a minőségi borjúhús pedig a pár hónapos korban (a szoptatás megszűnésekor) levágott állat húsa. A marhahúsnál kevesebb zsírt tartalmaz, viszont tápanyagai közel azonos mennyiségűek. Elegáns, nem olcsó alapanyag.
A borjúhús egy kellemes ízű és illatú hús, nagy víz-, fehérje- és B-vitamin-tartalommal. A szopós borjú húsát könnyen megkülönböztethetjük a növendék marha húsától: az előbbi színe jóval halványabb és rugalmasabb, hiszen még szoptatás alatt vágták le - húsa puhább, "tejesebb".
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a borjúhús?
A borjúhús a fiatal, még nem teljesen kifejlett tehén puha húsa, mely különlegesebb húsalapanyagnak minősül, mint a sima marhahús, ennél fogva drágább és ritkább is. A borjúhús gyakran keresett fogás az éttermekben - különösen olyan ételek készülnek belőle, mint például a különféle borjúsültek, borjúpörkölt és természetesen a borjúbécsi. Borjúhús esetén fontos, hogy ne süssük túl, mert a hús rendkívül gyorsan kiszáradhat, különösen, ha vékony szeletekben vásároljuk!
Hogyan vásároljuk?
Jobb henteseknél keressük a minőségi borjúhúst. A friss borjúhús világos rózsaszínes színű, nem szabad, hogy barnás árnyalatú legyen. Ha a hús színe sötétebb, az jelezheti, hogy már nem friss. Az állaga legyen szilárd és rugalmas: ha az ujjunkkal finoman megnyomjuk, a húsnak vissza kell pattannia. A túl laza vagy puha hús nem friss! Illata legyen enyhén fémes, friss húsillat. Sose legyen túl zsíros!
Mire jó a borjúhús?
A borjúhús gazdag tápanyagokban, a fiatal állatok húsára jellemzően pedig alacsonyabb a zsírtartalma, mint a felnőtt teheneké. Kiváló fehérjeforrás, ami elengedhetetlen az izomépítéshez, a szövetek regenerálódásához és az immunrendszer működéséhez. A benne lévő fehérjék teljes értékű állati fehérjék, ami azt jelenti, hogy minden szükséges aminosavat tartalmaznak. Jelentős mennyiségben tartalmaz vasat, mely segíthet megelőzni a vashiányos vérszegénységet, támogatva a vérkeringést. A borjúhús jó B-vitamin-forrás is, különösen, ami a B12-vitamint illeti, amely fontos az idegrendszer egészségének fenntartásában, valamint a vörösvértestek képzésében. Alacsonyabb telítettzsírsav-tartalma miatt jellemzően kevesebb koleszterint tartalmaz, mint a zsírosabb húsok. Ez segíthet az egészséges koleszterinszint fenntartásában. Ennek ellenére mértékkel fogyasszuk, mint minden (vörös) húst!
Mi készülhet a borjúhúsból?
Olyan finomságok készülhetnek borjúhúsból, mit az olasz Saltimbocca vagy a Saltimbocca alla Romana, a borjútokány laskagombával és bulgurral, a paradicsomos spagetti húsgombóccal, a milánói borjú, a fúziós burgundi borjúragu cserépedényben sütve vagy a klasszikus rántott borjú bécsi majonézes burgonyasalátával.
Még több borjúhúsos receptért görgess lejjebb!
100 g Borjúhús
fehérjetartalom
20.98 g
zsírtartalom
78002.54 g
szénhidráttartalom
0 g
víztartalom
74.8 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
220 mg
Nátrium
63 mg
Magnézium
26 mg
Kalcium
5 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.46 g
Kolin
89.5 mg
Niacin - B3 vitamin
9.42 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
1.07 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
20.98 g
Zsír
telített zsírsav
1.18 g
egyszeresen telített zsírsav
1.12 g
többszörösen telített zsírsav
0.24 g
koleszterin
78 g
ásványi anyagok
Kalcium
5 mg
Vas
0.79 mg
Magnézium
26 mg
Foszfor
220 mg
Nátrium
63 mg
Cink
2.3 mg
Réz
0.108 mg
Mangán
0.029 mg
Szelén
9 µg
szénhidrát
víz
74.8 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.08 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.27 mg
Niacin - B3 vitamin
9.42 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
1.07 mg
Folát
14 µg
Kolin
89.5 mg
E vitamin
0.3 mg
K vitamin
3.9 µg
B12 vitamin
1.04 µg
B6 vitamin
0.46 g