Rozsliszt

Leírás

Rozsliszt – receptek, leírás, tippek

A rozsliszt karakteres, sötétebb színű, magas rosttartalmú lisztféle, amelyet a rozs (Secale cereale) őrlésével nyernek. A gabona jellemzően hűvösebb éghajlaton, főként Észak- és Kelet-Európában elterjedt, ezért nem véletlen, hogy a rozsliszt a skandináv, német és orosz konyhák egyik alapköve. A belőle készült kenyerek és péksütemények tömörebbek, savanykásabb ízűek, ugyanakkor rendkívül táplálóak. Magas a rost-, ásványianyag- és B-vitamin-tartalma, ezért egészségtudatos étrendekben is helyet kap.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Rozsliszt

Mi az a rozsliszt?

A rozs a búzához hasonló kalászos növény, amely gazdag élelmi rostokban, vasban, magnéziumban, foszforban, valamint B-vitaminokban (különösen B1- és B3-vitaminban). A rozsliszt lehet világosabb (pl. 930-as) vagy teljes kiőrlésű, attól függően, mennyire tartalmazza a maghéjat és a csírát. A teljes kiőrlésű változat sötétebb, markánsabb ízű és magasabb tápértékű.

A rozslisztből készült tészta kevésbé rugalmas, mert alacsonyabb a sikértartalma, így önmagában ritkábban használják kenyérsütéshez – leggyakrabban búzaliszttel keverve készül belőle kenyér, zsemle, kifli. A klasszikus rozskenyér, a német pumpernickel vagy a skandináv laposkenyerek mind rozslisztből készülnek. Rozsból készült őrlemény, elsősorban kenyerek sütéséhez használatos. A rozs sikértartalma alacsonyabb a búzáénál, így a rozslisztből vagy rozsliszttel készült kenyér jóval tömörebb.

Hogyan vásároljuk?

Rozslisztet ma már a legtöbb szupermarket, biobolt és online élelmiszeráruház kínálatában megtalálunk. Érdemes figyelni a liszt típusára: a világosabb (pl. RL-630) változatok semlegesebb ízűek, míg a teljes kiőrlésűek markánsabb aromát és több rostot tartalmaznak. A frissen őrölt liszt erőteljesebb illatú, viszont kevésbé tartós. Vásárláskor keressük a megbízható, lehetőleg hazai malmoktól származó termékeket, és ha lehetséges, válasszunk teljes kiőrlésű, adalékmentes változatot.

Hogyan tároljuk?

A rozsliszt nem szezonális alapanyag, ezért egész évben elérhető. Tartós, jól tárolható termék, így akár nagyobb kiszerelésben is beszerezhető. Mivel nem gyorsan romló, bioboltokban, termelői piacokon vagy nagyáruházak sajátmárkás termékei között is megtaláljuk.

Mire jó a rozsliszt?

A rozsliszt hosszabban telít, támogatja az egészséges emésztést, és lassabban emeli a vércukorszintet, mint a finomított lisztek – emiatt különösen hasznos lehet inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség esetén. A benne található rostok segítik a bélrendszer működését, míg az ásványi anyagok hozzájárulnak a szervezet energiaháztartásához és immunműködéséhez.

A teljes kiőrlésű rozsliszt antioxidánsokat is tartalmaz, így a szív- és érrendszeri egészséget is támogathatja.

Mi készülhet a rozsliszttel?

A rozsliszt elsődleges felhasználása a kenyér- és péksütemény-készítés – különösen jól működik magvas kenyerek, korpás zsemlék, skandináv lepények vagy német rozskenyerek alapjaként. Finomítva, világosabb változata palacsintákhoz, lepényekhez, sőt sós tésztákhoz (pl. quiche, pogácsa) is felhasználható. Jól keverhető búza-, tönköly- vagy zabpehelyliszttel, és akár süteményekhez is adhatunk belőle egy keveset, hogy dúsabb, tartalmasabb végeredményt kapjunk. Használható még sűrítésre vagy kovászos kenyerek alapjaként, hiszen a rozs különösen jól viselkedik hosszú erjesztés során. Fasírtokba, falafelbe is jól gyúrható.

Még több rozsliszttel készülő receptért görgess lejjebb!

OSZAR »
349
Kalória
10.9g
Fehérje
75.4g
Szénhidrát
1.5g
Zsír
11g
Víz
-
Koleszterin
11.8g
Élelmi rost
1.1g
Cukor

100 g Rozsliszt

fehérjetartalom

10.88 g

zsírtartalom

1.064 g

szénhidráttartalom

75.43 g

víztartalom

10.97 g

gramm rozsliszt?

Top ásványi anyagok

Foszfor

225 mg

Magnézium

63 mg

Kalcium

24 mg

Vas

2.54 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.268 g

Kolin

20.6 mg

Niacin - B3 vitamin

1.727 mg

E vitamin

1.43 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

10.88 g

Zsír

telített zsírsav

0.18 g

egyszeresen telített zsírsav

0.189 g

többszörösen telített zsírsav

0.695 g

ásványi anyagok

Kalcium

24 mg

Vas

2.54 mg

Magnézium

63 mg

Foszfor

225 mg

Nátrium

2 mg

Cink

2.17 mg

Réz

0.331 mg

Mangán

2.412 mg

Szelén

14.4 µg

szénhidrát

rost

11.8 g

cukor

1.1 g

víz

10.97 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.287 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.114 mg

Niacin - B3 vitamin

1.727 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.492 mg

Folát

34 µg

Kolin

20.6 mg

Lutein+zeaxantin

210 µg

E vitamin

1.43 mg

K vitamin

5.9 µg

B6 vitamin

0.268 g

388 találat (szűretlen)

Címlapról ajánljuk

Legnépszerűbb cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...

OSZAR »